Jak poznat dobře zahojenou jizvu

Kdy je poporodní či jiné zranění opravdu krásně zahojené?

Pokud měřítkem by bylo to, jestli je zraněná tkáň fyziologicky srostlá, pak bychom mohli za dobře zahojené považovat i tyto dvě jizvy na obrázku.

Když si je prohlédnete, jak vám připadají?
Přidáme-li ještě pocitovou rovinu, kterou mi nedávno poslala jedna klientka:
Dle lékaře je jizva po císaři krásně zahojená. Já ale cítím, že jizva není úplně v pořádku a vlastně se mi nelíbí. Na jedné straně je jakoby lehce vpáčená dovnitř. Místy je necitlivá…
…jaký z těchto jizev máte pocit?

Pokud jste už z obrázku vnímali, že tyhle jizvy se vám nelíbí a rozhodně nejsou „krásně zahojené“, máte pravdu! Tedy i přesto, že velmi často za zahojení považujeme fyziologickou stránku tj. že je tkáň dobře srostlá.  Na první pohled je vidět, že jizvy na obrázku jsou vpáčené dovnitř, že je pod nimi určité napětí, tah, který jizvu „vcucává dovnitř“.

Pohled na jizvy často vyvolává nepříjemný pocit. Přikládáme jej tomu, že samotné téma jizev je těžké, nese bolest, náročný příběh, zranění…

Co když je to ale ještě jinak?

Představte si, že byste viděli stejné bříško, stejné jizvy. ALE! Nebyly by nijak vpáčené dovnitř, naopak by kopírovaly reliéf kůže.  A byly by to 2 světlounké čárky, které by možná bylo i těžké hned na první pohled uvidět. Měli byste z nich stejně nepříjemný pocit?

Náš nepříjemný pocit už jen při pohledu na jizvu může být přesným ukazatelem toho, že jizva ještě není dobře zahojená! Tento nepříjemný pocit můžeme mít dokonce i po mnoha letech po porodu, zákroku či úrazu?

A naopak náš pocit pohody, chuti po kontaktu a pohlazení i této jizvy je naopak ukazatelem toho, že tento těžký příběh už zůstává s láskou za námi.

Dobrá zpráva je, že opravdu můžeme chtít víc, že se můžeme vrátit do plného zdraví a pocitu komfortu. Nejen při pohledu na jizvu, ale také při kontaktu s ní. Jen potřebujeme vědět JAK.

Tvá jizva je opravdu dobře zahojená, když:

  1. Je fyziologicky dobře srostlá.
  2. Je přirozenou součástí celého okolí tj. ve stejné výšce jako reliéf kůže. Tedy není nijak vpáčená dovnitř či vystouplá na povrch.
  3. Je stejně tak vnímavá a citlivá k doteku jako zdravá tkáň. Pozor! nemluvíme teď o stejném pocitu vnímavosti jizvy jako v jejím okolí. Ale opravdu v místech, kde máte pocit, že je ve vašem těle zdraví. Velmi často se stává, že při jizvách na břiše je necitlivá nebo tupější na dotek celá břišní oblast. A pocit zdraví najdete například na hrudníku nebo na nohou.
  4. Při prozkoumávání do hloubky (při tlakové masáži v jednotlivých hlubších vrstvách) se nikde neobjevuje žádný nepříjemný pocit, štípání, pálení, tah, tlak, bolest.
  5. Při kontaktu se svým, již zhojeným, tedy bývalým, zraněním nepřichází žádné nepříjemné pocity v rovině emocionální. Můžete se své jizvy bez problémů dotýkat, dívat se na ni, pohladit ji. Věnujete jí často a rád/a péči, masáž. Nebojíte se, že se jí někdo cizí dotkne.

Pokud jsi i třeba jen na jeden z těchto 5 bodů odpověděl/a „Ne, není to tak.“, pak Ti tvá jizva stále ještě připomíná, že potřebuje Tvou pozoronost. A je jedno, že vznikla úrazem, poraněním či operací dávno před mnoha lety.

Tělo je totiž úžasné, ví přesně, co potřebuje a stále trpělivě tady s námi je a čeká, až ho uslyšíme a postaráme se o něj.

Komentáře
  • Chci dostávat novinky

    Chcete-li s námi zůstat v kontatku, dostávat náš mailový občasník a dozvědět se, až spustíme naše další plánované programy Péče o jizvy na prsou a Péče o jizvy na břiše, vyplňte svůj email.

  • Nejnovější příspěvky